Sevgilinizin Ailesi İlişkinize Zarar Veriyorsa

korkunç ailesi

Eğer sevgilinizin (ya da eski sevgilinizin) ailesi ilişkinize zarar vermek ya da daha da kötüsü ilişkinizi bitirmek istiyorsa aşağıdaki tavsiyeleri okumanız yararınıza olabilir. İşte onun ailesi ile başa çıkmanın yolları!

 “Sevgilimin annesi yaptığı her şeyi kontrol ediyor ve o da annesi ne derse onu yapıyor” diyor arkadaşım Nihal. Hatta sevgilisinin kardeşleri bile her şeye karışıyorlarmış ve buna karşılık sevgilisi de hiçbir şey yapmayıp karşı koymuyormuş. Tabii Nihal’in ne düşündüğü ve ne hissettiği ile de hiç ilgilenmiyormuş. Zamanlarının çoğunu da birlikte güzel vakit geçirmeye değil ailevi sorunları konuşmaya ayırıyorlarmış. Nihal ilişkisin bitirmeyi bile düşünüyor ancak sevgilisini de çok seviyor. Ailesi yüzünden ayrılmak istemiyor.

Hatırlamanız gereken ilk şey sevgilinizin ailesinin sevgilinizi kendilerine göre sevdiğidir. Aynı şekilde sevgilinizin de sevgisini gösterme yöntemi farklıdır, tıpkı sizinkinin farklı olduğu gibi. Sevgi ortaktır ancak gösterilme biçimi farklıdır.

Sevgilinizin Ailesi İlişkinize Zarar Vermeye Başladığında

 “Bir aileye katılmak çok kolay değildir. İmkansız istekleri olan şehir kulüplerine üye olmak kadar zordur”

Sevgilinizin Ailesini Değiştiremeyeceğinizi Kabul Edin

Bir alışkanlığınızı ya da huyunuzu değiştirmeyi hiç denediniz mi? Eğer bunu denediyseniz ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Örneğin benim kendimle ilgili değiştirmek istediğim bazı şeyler var, kendimle daha barışık olmak, sevgilimi daha az eleştirmek ya da ne düşündüğümü daha sık dile getirmek istiyorum. Bu değişiklikleri yapmayı gerçekten ama gerçekten istiyorum fakat ne zaman denesem bir süre sonra eski halime geri dönüyorum.

Ya siz? Sizin kendinizde değiştirmek istediğiniz şeyler oldu mu hiç? Peki başarabildiniz mi? Cevabınız evetse bile çok zor olduğuna iddiaya girebilirim.

Değişim kolay değildir. Sevgilinizin ailesini değiştirmek ise çok daha zordur. Onlar kendilerinden memnundur ve değiştirmeleri için de bir neden yoktur. Sevgilinizin ailesi ilişkinize zarar verdiklerinden habersiz olabilirler ya da belki bu umurlarında değildir.

Sevgilinizi Değiştiremeyeceğinizi Kabul Edin

That said, however, here are a couple tips for stopping your boyfriend’s family from ruining your relationship…

Eğer sevgiliniz ya da eski sevgiliniz şimdiye kadar ailesi ile ilgili davranış ya da bakış açısını değiştirmediyse bundan sonra da değiştirmeyecektir. Ne kadar kavga etseniz, yalvarsanız, tehdit etseniz ya da tatlı tatlı konuşsanız da sonuç aynı kalacaktır. Aileleri tarafından kontrol edilen özellikle de erkekler bir gecede bağlarını koparmazlar. Bazıları bu bağları hiçbir zaman koparmaz. Sebep her ne olursa olsun ailesinin elinin altındadır ve sizin bu konuda yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur.

Eğer sevgilinize ailesinin ilişkinize zarar verdiğini söylediyseniz ve o bunu umursamadıysa kazanamayacağınız bir savaşı veriyorsunuz demektir. Belki de ilişkiniz yeterince sağlıklı değildir. Bunu iyice düşünmelisiniz.

Yine de hasarı en aza indirgemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

“Ben” ile başlayan cümleler

Sevgilinizin ailesinin ne kadar müdahaleci, kontrolcü ya da kötü niyetli olduğuna odaklanmak yerine sevgilinize kendi hislerinizden bahsetmeyi deneyin. Bunun için “ben” cümleleri kurun.

Her iki tarafın da “ben cümlesi” kurduğu bir tartışmayı sürdürmek zordur aynı şekilde “sen cümlesi” kurulan bir tartışmayı sona erdirmek de kolay değildir. Ben cümlesi kurarken başkalarını suçlamak zordur. Bu şekilde hislerimizin sorumluğunu alır ve başkalarını suçlayamayız.

Aşk İlişkilerinde Örnek “Ben” Cümleleri

  • Ailen benden daha önemli gibi göründüğünde korkuyorum (ben korkuyorum)

  • Seni seviyorum (ben seviyorum) ve ilişkimizin güçlü ve sağlıklı olmasını istiyorum.

  • İlişkimizin daha iyi olması için neler yapmamız gerektiğini bilmek istiyorum (ben istiyorum)

Gibi.

Burada fark ettiyseniz “aileni benden daha çok seviyorsun onlara benden daha fazla önem vererek hata yapıyorsun” gibi ithamlar yok aslında ama söylemek istediğinizi yine de söylemiş oldunuz. Emin olun bu şekilde tartışmak çok faydalıdır. Ne hissettiğiniz hakkında açık olun ancak ne sevgilinizi ne de ailesini suçlamayın.

Sevgilinizi ve Ailesini  Oldukları Gibi Sevin

Sevgilimin ailesinin bazı üyeleri hiç benim tarzım değil ve pek de iyi geçindiğimizi söyleyemeyeceğim. Ama benim kendi ailemin bazı üyeleri de tarzım değil. Ama aile bireylerimden hiçbiri ilişkimi mahvetmeye çalışmıyor! Yani en azından ben böyle değerlendirmiyorum.

Sevgilinizin ailesinin ilişkinize zarar vermesini engellemek için olaylara objektif bir bakış açısıyla yaklaşabilmelisiniz. Sonra durumu nasıl düzeltebileceğinizin bir yolunu bulabilirsiniz.