Ayrılık Sonrası Depresyonu İle Mücadele

Aşk Acısı

Hayatınızın aşkı sizi terk ettikten sonra depresyona girmeniz, kendinizi evinize hapsetmeniz ve sürekli ağlamanız normaldir, delirdiğinizi ve bir daha asla gülemeyeceğinizi düşünmeyin. Zamanla bu ruh halinden kurtulacaksınız. Ama eğer bu süreci hızlandırmak isterseniz –ki eski sevgilinizi geri kazanmak için biran evvel toparlamalısınız- bu yazımda size içinde bulunduğunuz ruh halinden çıkabilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Eski Sevgilinizi Geri Kazanmak Sizin Elinizdedir!

Öncelikle eski sevgilinizi eğer gerçekten isterseniz geri alabileceğinizi aklınızın bir köşesine yazın. Şu anda başka biri ile birlikte olsa dahi –evlilik ya da nişanlılık durumları hariç- onu geri kazanabilirsiniz. Ve bu yalnızca sizin elinizdedir. Yani çaresiz değilsiniz. Bunu istemeniz, azmetmeniz ve doğru adımları atmanız onu size geri getirecektir. Sizin içinde bulunduğunuz durum başkalarının başına defalarca geldi ve şu anda siz bu yazıyı okurken bile ilişkilerde son sözler söyleniyor ve aynı sizin gibi birileri hayata kahrediyor. O yüzden kendi kendinize eski sevgilinizi mutlaka geri kazanacağınızı söyleyin. Bu fazla iyimserlik değildir. Tamamen sizin elinizdedir.

Peki nasıl bu kadar emin konuşuyorum? Basit. Siz daha önce bu adamı ya da kadını kendinize aşık etmiş miydiniz? Etmiştiniz. Birlikte güzel ve mutlu günler geçirmiş miydiniz? Geçirmiştiniz. Onun nelerden hoşlandığını, neleri beğendiğini, kısacası nasıl tavlanacağını biliyor musunuz? Biliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki mantıklı düşünmeye ve davranmaya başladığınızda aynı şeyleri yeniden yapmamanız için hiçbir neden yok. Ayrılık sebebine bağlı olarak daha kısa ya da uzun, daha kolay ya da zor olabilir ama sonucu garanti etmek sizin elinizde. Bu şekilde düşünerek biraz sakinleşebilirsiniz. Önce kendinizi ikna edin.

Bunalım Şarkılarını Silin!

 

Bazıları kahırlarına kahır eklemek için ruh hallerini yansıtan şarkılar dinlemeyi tercih eder. En çok da böyle zamanlarda müzik dinlerler. Bu ateşe körükle gitmek değildir de nedir? Sezen Aksu’dan “Kesin Bıçak” dinleyeceğinize Sertab’dan “Dım Dım” dinleyin. Hareketli, hatta abuk subuk sözleri olan şarkılar dinleyin sevseniz de sevmeseniz de. Şimdi kaliteli müzik dinlemenin sırası değil. Petek Dinçöz’ün Turkish Casanova’sı olmasa ilk buhranımı nasıl atlatırdım hiç bilmiyorum! Size eski sevgilinizi hatırlatan, ya da sözlerinde aşk, ayrılık, kara sevda vb temalar olan şarkılardan uzak durun. Vakit hülyalara dalıp kahretme vakti değildir arkadaşlar. Lütfen buhranlı ve “damar” diye tabir edilen şarkıları telefonunuzdan, mp3 çalarınızdan ve playlistlerinizden siliniz. Zinhar uzak durunuz.

Romantik Komedi İzlemeyin!

 

Yine aynı sebepten romantik komediler, romantik aşk filmleri, söz temsil İncir Reçeli, Aşk Tesadüfleri Sever, Meg Ryan’ın tüm filmlerini içeren bu filmlerden uzak durun. Onun yerine size Yalan Dünya, Fringe, Monk, Dexter hatta Umutsuz Ev Kadınları gibi dizileri tavsiye ederim. Bilimkurgu, polisiye gerilim filmleri de tam size göre. Unutmayın aşk temalı filmler de yok!

Kitap Okyun!

 

Yok yok kelime dağarcığınızı artırmak için okumayacaksınız. Burada maksat kafayı başka şeylerle meşgul etmektir. Örneğin ben bir defasında oturup Jean Christophe Grangé’nin bütün kitaplarını okumuştum. Aşk yok sadece çözülmesi gereken cinayetler serisi var. Kafa katille meşgul eski sevgilinin ne haltlar karıştırdığı ile değil!

Spor Yapın!

 

Vaktiniz ve paranız varsa Pilates, Yoga, Tai Bo, Kick-Box, vb bir kursa yazılın. Yaz aylarında bu şehre yakın plajlarda öğrenilecek bir su kayağı, yamaç paraşütü vb aktiviteler de olabilir. Ayrıca arkadaşlarınızda Paint Ball oynamak, langırt turnuvası yapmak, go cart gibi aktiviteler de size iyi gelecektir. Ayrıca düzenli spor yapmak hem sizi mutlu edecek hem de daha fit bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır. Eski sevgilinizin karşısına bir daha çıktığınızda daha zayıf olmak ya da baklava göbeğinizle tavan yapmış bir özgüveninin ne kadar avantajlı olacağını düşünün. Yani bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Güzelleşin!

 

Hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olan bir tavsiyedir bu. Güzelleşmek nedense sadece kadınlara mahsus algılanır. Ama erkekler de daha yakışıklı olabilirler değil mi? Ona neler kaybettiğini göstermek istemez misiniz? Ayrıca kendinize güveninizin artması ve etrafınıza doluşacak karşı cins de cabası! Bilmiyorsanız makyaj yapmayı öğrenin, saç kesiminizi değiştirin, sakallarınızı kesin ya da yakışan bir sakal bırakın, dişlerinizi beyazlattırın ya da düzelttirin, eskimiş gardrobunuzu bütçeniz elverdiğince yenileyin.

Yeni Bir Hobi Edinin!

 

Artık her şeyi öğretiyorlar! Hem de çok para harcamanıza gerek kalmadan. Dans dersi alabilir, yemek kursuna gidebilir, el sanatları öğrenebilirsiniz. Yanı sıra film atölyeleri, fotoğraf kursları, hatta yeni bir dil bile olabilir. Ben bazı arkadaşlarıma blog yazarı olmayı öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Şahsen bilgisayar kurdu değilim ama bu blogu yönetebiliyorum, kendi yazılarımı yazıp ekleyebiliyorum. Yapmaya başladıkça ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız. Sizin için vakit ve nakit anlamında en uygun şeyi bulun ve yeni bir şey öğrenin.

İyilik Yapın!

 

Tanıdığınız veya tanımadığınız insanlara iyi davranın. Onların dertlerini dinleyin –mümkünse aşk ile ilgili olmayanları- yapabilecek bir şeyiniz varsa yardım edin. Marketten çıkan teyzenin torbalarını taşımak bile bir şeydir. Vaktiniz varsa Çocuk Esirgeme Kurumu ya da yaşlılar evi gibi yerleri ziyaret ederek oradaki kimsesiz çocuklara ve yaşlılara zaman ayırarak büyük mutluluklar yaratabilirsiniz. İnsanları mutlu etmenin kendinizi ne kadar iyi hissettireceğine şaşıracaksınız.

Dua Edin!

 

Tüm bu saydıklarım arasında size en iyi gelecek olan budur. O yüzden en sona sakladım. Her gün, gün içerisinde bir süreyi, günün her saati olabilir, kendinize ayırın. Ne kadar zamana ihtiyacınız varsa. 10 dakika da olabilir, 1 saat de, size kalmış. Bu süre içerisinde rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz bir yerde yalnız kalın. Allah ile konuşmaya başlayın. O’na dertlerinizden, kendinizden, isteklerinizden, zayıflıklarınızdan, kısacası başka kimseye söyleyemediğiniz her şeyden bahsedin. Yardım isteyin. Unutmayın, hayatta başınıza ne gelmiş olursa olsun, her şeyin ve herkesin üzerindeki kudretli bir varlık tarafından sürekli korunuyor ve koşulsuz olarak seviliyorsunuz. O’nun sevgisinden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok aslında. O’nun eli her daim kullarının üzerindedir ve O kullarına sırtlayamayacakları yükleri asla yüklemez. Bu sizin ne kadar inançlı ya da ne kadar ibadet eden biri olduğunuzla ilgili değildir. Koşulsuz seviliyorsunuz ve ihtiyacınız olan tüm şevkati ancak O’ndan alabilirsiniz. Ve her isteğinizi de O’ndan dilemelisiniz ki gerçekleşsin. Bunu alışkanlık haline getirirseniz içinizin huzurla dolduğunu göreceksiniz.

Haydi şimdi daha güçlü, daha güzel, daha bilgili, daha kendinden emin ve daha huzurlu bir insan olma yolunda adımlarınızı atmaya başlayın. Göreceksiniz eski sevgiliniz size koşarak geri gelecektir. Ama önce kendiniz için bir şeyler yapmalı bu ruh halinden kurtulmalısınız.

sevgiliyigeridondurmekbanner