Özgüveninizi Artırmanın 10 Yolu

Özgüven

Özgüven, her şeyden ödünüzün kopması ile kendinizi durdurulamaz hissetmeniz arasındaki farktır. Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz başkalarının sizin hakkınızdaki görüşlerini direk olarak etkiler. Dolayısıyla özgüveniniz ne kadar yüksek olursa başarma ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

 

Her ne kadar özgüveni etkileyen faktörlerden bir kısmı sizin kontrolünüz dışında olsa da özgüven yaratma konusunda sizin de yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım;

Özgüven Yaratmak


1. Düzgün Giyinin

 

Her ne kadar bir insanı ne giydiği ile yargılamak yanlış olsa da giydikleri inanın hislerini etkiler. Hiç kimse dış görünüşünüzün sizin kadar farkında değildir. İyi görünmediğiniz zamanlarda başka insanlar ile iletişiminiz ve hatta yürüyüşünüz bile etkilenir. Dış görünüşünüze önem vermelisiniz. Bir çok durumda düzenli olarak duş almak ya da traş oımak bile özgüveninizi fark edebileceğiniz oranda artırır. Temiz, ütülü ve modaya uygun kıyafetler de öyle.

 

Size gidip alışveriş merkezini satın almanızı önermiyorum elbette. Çok para harcamanıza gerek yok. Bir çok ucuz kıyafet satın alacağınıza daha kaliteli, daha pahalı ama az kıyafet satın alabilirsiniz. Sonuçta kaliteli ve pahalı kıyafetler genelde ucuz olanlara nazaran daha sağlamdır ve daha uzun süre giyebilirsiniz.

 

2. Daha Hızlı Yürüyün

 

Bir kişinin kendisi hakkında ne hissettiğini tahmin etmenin en kolay yollarından birisi de yürüyüşünü incelemektir. Yavaş mı? Yorgun mu? Acı verici mi? Yoksa enerjik ve bir amaca yönelik mi? Özgüveni yüksek kişiler hızlı yürürler. Gitmeleri gereken yerler, görmeleri gereken insanlar ve yapacak önemli işleri vardır. Aceleniz olmasa bile adımlarınızı biraz hızlandırarak yürüyebilirsiniz. Bu şekilde çok daha önemli gözükmek ve hissetmek sizin elinizdedir.

3. Duruşunuzu Düzeltin

Aynı şekilde bir insanın bedenini nasıl taşıdığı da bir çok şey anlatır. Düşük omuzlar ve uyuşuk hareketler özgüven eksikliğinin işaretidir. Bu tip insanlar yaptıkları şeyden memnun değildirler ve kendilerinin önemli biri olduğunu düşünmezler. Duruşunuzu düzelterek otomatik olarak özgüveninizi artırabilirsiniz. Dik durun, başınızı yukarı kaldırın ve göz teması kurun. Diğerleri üzerinde olumlu etki bırakacak aynı zamanda çok daha güçlü hissedeceksiniz.

 

 

4. Kendi Kendinizi Motive Edin

 

Özgüven inşaa etmenin en iyi yollarından biri de motive edici konuşmalar dinlemektir. Ne yazık ki bu tip konuşmaları her gün duyamayız. Ama siz kendi kendinize bunu yapabilirsiniz. 30 ila 60 sn arası sürecek motivasyon konuşması metni yazın ve güçlü yönlerinizden, amaçlarınızdan bahsedin. Ne zaman özgüven eksikliği hissederseniz bir aynanın karşısında kendinize okuyun.

 

5. Minnettarlık

Ne istediğinize çok fazla odaklandığınızda zihniniz neden isteklerinize kavuşamayacağınıza dair nedenler üretir. Bu da sizi zayıflıklarınızın esiri haline getirir. Buna engel olmanın en iyi yolu da sahip olduğunuz her şey için şükretmektir. Geçmiş başarılarınızı, yeteneklerinizi, sevgi dolu ilişkilerinizi ve olumlu ruh hallerinizi hatırlayın. Ne kadar mutlu ve motive hissedeceğinize inanamazsınız.

 

6. Diğer İnsanlara İltifat Edin

 

Kendimizle ilgili olumsuz düşüncelerimiz olduğunda bu düşünce ve hisleri aşağılama ya da dedikodu olarak başkalarına yansıtma eğilimi taşırız. Bu olumsuz davranış çemberini kırmak için diğer insanları yüceltme alışkanlığı edinin. Başkalarının arkasından konuşma eğiliminizi etrafınızdaki insanlara iltifat etmekle değiştirin. Bu şekilde insanlar sizi seveceklerdir ve bu da size özgüven kazandıracaktır. Başkalarının iyi taraflarına odaklanmak kendi içinizdeki iyiyi de ortaya çıkaracaktır.

 

7. Sıranın En Önünde Oturun

Okulda, ofiste ya da toplantılarda insanlar genelde en arka sıralara oturma eğilimi taşır. Bir çok insan fark edilmekten korktuğu için arkada kalmayı tercih eder. Bu da düşük bir özgüven işaretidir. Ön sıraya oturmaya karar vererek bu gerçek dışı korkuyu yenebilir ve özgüven inşa edebilirsiniz. Ayrıca çok daha görünür olursunuz.

 

8. Konuşun

 

Tartışmalarda, buluşmalarda ya da sosyal toplantılarda başkaları tarafından yargılanmaktan çekinen insanlar genelde ne düşündüklerini söylemezler. Bu gereksiz bir korkudur çünkü insanlar sandığımızdan daha onaylayıcıdır. Aslına bakarsanız bir çok insan aynı şeyden korkuyordur zaten. Kendi düşüncenizi ortaya koyarak kendinize ne kadar güvendiğinizi gösterebilir ve bu nedenle bulunduğunuz ortamlarda lider olabilirsiniz.

 

9. Spor Yapın

 

Dış görünüşünüzle ilgili ilk maddedeki gibi bedeniniz de özgüveniniz üzerinde çok etkilidir. Eğer bedeninizi beğenmiyorsanız kendinizi güvensiz, çekici olmayan ve enerjisi az biri gibi hissedersiniz. Spor yaparak hem dış görünüşünüzü forma sokar, hem enerji kazanır hem de deşarj olursunuz. Düzenli spor yapmak hayatınızın her anında size olumlu şeyler katacaktır.

 

 

10. Katkıda Bulunun

Kendi isteklerimiz ile gereğinden fazla meşgul olur ve diğerlerinin ihtiyaçlarını görmezden geliriz. Eğer bir an için kendinizi bırakıp empati yaparak başkalarının hayatlarına yapacağınız olumlu etkileri düşünür ve başkaları için bir şeyler yapmaya başlarsanız tatmin olmayan istekleriniz için dertlenecek fazla zamanınız olmaz. Başkalarına ne kadar faydanız dokunursa başarı ve onaylama o oranda sizi bulacak ve bu da özgüveninizi artıracaktır.

sevgiliyigeridondurmekbanner