Ayrılık Sonrası Kırılan Kalbi Tamir Etmenin 7 Yolu

ayrilik acisi

Ayrılık sonrasında insan kendini toparlama aşamasındayken bir çok soru aklını kurcalar. Artık ilişkinizin yasını tutmadığınızı ne zaman fark edersiniz? Bu süre sizin için gerçekten yeterli midir? Peki ya hislerinizin farkında mısınız? Sürekli neden ayrıldığınızı kendi kendinize sormaktan bir güç vazgeçebilecek misiniz? Kalbiniz daaha kaç defa kırılacak? Bir ayrılık sonrasında neden kendinizi boşlukta hissediyorsunuz? Eski sevgilinizi unutabilir misiniz? Peki ya siz kendi hayatınıza devam edebilir misiniz?

Kalp kırıklığı muhtemelen üstesinden gelmesi en zor, en acı verici duygulardan biridir. Ayrılıktan hemen sonraki günlerde hep eski hatıraları düşünür ve eski sevgiliniz ile bir ömür mutlu olduğunuzu hayal edersiniz ve bu çok daha kötü hissetmenize sebep olur. Ama siz ne kdar üzgün olursanız olun, geçmişe ne kadar takılırsanız takılın zaman sizi beklemez ve güneş her sabah doğmaya devam eder. Siz de aynı zaman gibi ilerlemeye devam etmek zorundasınız. Hayatınıza yeniden başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Bilirsiniz, zaman her şeyin ilacıdır. Eğer siz de ayrılık acısından kurtulmak istiyorsanız size bazı tavsiyelerim olacak;

• İlişkinizin sona ermesine izin verin. Resmen ayrıldığınızı kabul edin ve en azından bir süre eski sevgiliniz ile lütfen iletişim kurmayın. Onu en az 1 ay hiç görmemek kırılan kalbinizi tamir edebilmenizi kolaylaştıracaktır. Eski sevgilinize zaman verin, ona kısa mesaj göndermeyin gizlice evini gözetlemeyin.

• Sakin olun ve yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Düzenli egzersiz yaparak formunuzu koruyun, bu aynı zamanda ayrılıktan kaynaklanan olumsuz hislerinizi başka bir şeye yöneltmenize de yardımcı olacaktır. Sosyal olun. Sizi destekleyen aile bireyleriniz ve arkadaşlarınız ile zaman geçirin.

• Geçiş sürecindeyken acı duymak ve bunu bastırmaya çalışmak çok normaldir. Sadece çektiğiniz acının sizi ele geçirmesine ve aşağı çekmesine izin vermeyin çünkü bu iyileşme sürecinizi oldukça uzatacaktır. Arkadaşlarınızla konuşabilir ve ağlayabilirsiniz. Ailenizin ve arkadaşlarınızın ilgileri ve destekleri çok faydalı olabilir

• İNTİKAM çektiğiniz acıyı ve incinmeyi ortadan kaldıramaz. Eski sevgilinizin camlarını taşlamayın ya da arabasını çizmeyin. Bu yapabileceğiniz en mantıksız ve çocukça şeydir. Siz iyi şeyler yapın, gerisini hayat halledecektir.

• Sevdiğiniz şeyleri yapın. Kısa bir tatil yenilenmiş hissetmeniz yardımcı olur ve hem kendiniz, hem hayat hem de ilişkiniz ile ilgili daha olumlu düşünmenizi sağlar.

Affetmeyi ve unutmayı öğrenmek iyileşmenize yardımcı olur. Bunu hemen yapmak kolay olmayabilir ancak affettikten sonra hafifleyecek ve daha mutlu olacaksınız.

•. Değişime açık olun ve artık onu da kendinizi de suçlamayı bırakın çünkü bu yalnızca işleri çok daha kötü bir noktaya taşıyacaktır.

Ayrılık dünyanın sonu imiş gibi görülmemelidir. Ayrılık yalnızca biten bir ilişkinin sonucudur. Ki aslına bakarsanız aşk/sevgi bitmiş ise ilişki de biter. Sebepler ne olursa olsun bizler insanız ve bu tip duygular başa çıkabilmek için doğuştan gelen yöntemlerimiz vardır. Hayatta her zaman acı çekilebilir, en beklenmedik zamanlarda bile. Bu yüzden ayrılığı yalnızca bir değişim durumu olarak görüp kendinizi yeni duruma adapte edebilmelisiniz.

Ancak eğer aşkın/sevginin bitmediğine, birbirinizi hala sevdiğinize inanıyorsanız ya da daha doğrusu bundan emin iseniz eski sevgilinizi geri kazanmak için adımlar atabilirsiniz. En azından denemiş olursunuz. Buna karar vermiş daha olsanız yukarıda saydığım tavsiyeleri dikkate almalı ve ayrılık acısını bir an evvel aşmalısınız.